ТЕЛ. ДЛЯ ЗАПИСИ 773 116 615

Endodoncie

Zubní dřeň je složena z krevních cév, nervů a pojiva, které zub vyživují. Jedná se o léčbu kořenových kanálků, která má pro další osud a celkové ošetření zubu velký význam.

Endodoncie se zabývá ošetřováním zubní dřeně, obsažené v dřeňové dutině zubu a kořenových kanálcích. K tomuto ošetření přistupujeme u komplikací zubního kazu, jako je zánět v zubu a u odumření zubní dřeně vlivem úderu či nárazu (léčba poúrazových komplikací). Velmi častý obrázek ze zubní ordinace – pacient se dostavil s nepříjemnými bolestmi a otokem tváře – diagnóza akutní exacerbace chronické periodontitis („mrtvý zub s váčkem“). Ošetření spočívá v odstranění živé dřeně, desinfekci a hermetickém uzávěru systému kořenových kanálků gutaperčou. Jen takto utěsněný kanálek zabrání dalšímu průniku baktérií ze zubu do kosti, a tedy vzniku komplikací jako je zánět v kosti v oblasti špičky kořene zubu (všeobecně známý pod pojmem váček) a dalším závažným stavům jako jsou cysty či přetrvávající bolesti. Provede-li se ošetření správně, bolesti velmi rychle ustoupí, zánět se zahojí a zub tak nadále plnohodnotně plní svou funkci.

Zuby mají různý počet kořenů a kanálků, které jsou často velmi obtížně ošetřitelné, zejména bez zkušeností, trpělivosti a patřičného vybavení.

3

a) spatne  uzavření kořenového kanálku

b) správné  uzavření kořenového kanálku

1111 222